
Kategorie
Producent
Dostępność
Cena
-
od
do
Higieniczne mycie rąk i ciała
Wykonywanie zabiegów higienicznych i chirurgicznych wymaga dokładnego mycia rąk. Nie zawsze jednak najlepszym sposobem jest używanie w tym celu mydła. Dlatego firma EWA-MEDICAL Ewa Stępniewska oferuje Państwu wiele produktów o zastosowaniu medycznym i chirurgicznym stworzonych pod ścisłą kontrolą dermatologiczną. W skład oferty wchodzą emulsje myjące, czepki do mycia włosów i skóry głowy, a także rękawice myjące ręce. Produkty te zostały opracowane w taki sposób, by umożliwić pielęgnację i higieniczne mycie każdego rodzaju skóry. Są bardzo pomocne przy wykonywaniu zabiegów medycznych u osób pozostających w jednej pozycji, które nie mogą poddać się kąpieli wodnej. Zapewniają bardzo dobre efekty myjące i pielęgnujące, usuwając bakterie i drobnoustroje.



Zasadność dokładnego mycia rąk
Obecnie zdecydowana większość społeczeństwa zdaje sobie sprawę z konieczności częstego i dokładnego mycia skóry dłoni. Ma to niebagatelne znaczenie w zachowaniu sterylności podczas wykonywania zabiegów kosmetycznych, medycznych czy chirurgicznych. Z tego względu wprowadzono zasady ujednolicające kwestię higieny rąk w różnych miejscach. Zaliczają się do nich punkty gastronomiczne, salony kosmetyczne czy placówki medyczne. Dzięki temu znacznie podniesiono poziom czystości, zapobiegając rozprzestrzenianiu się wielu chorób. Warto zaznaczyć, że jedną z najczęstszych przyczyn zakażeń szpitalnych jest przenoszenie drobnoustrojów na dłoniach personelu.
Techniki mycia rąk
Zdaje się, że w trakcie mycia dłoni nie można popełnić poważnych błędów. Jednak jest to czynność wymagająca dużej dokładności, używania odpowiednich środków i poświęcania na nią określonego czasu. Do takich wniosków doszedł swego czasu mikrobiolog Graham Ayliffe. Wraz ze swoim zespołem opracował on technikę mycia dłoni nazwaną od jego nazwiska. Obejmuje ona następujące czynności:
- naniesienie właściwej ilości środka myjącego lub dezynfekującego na dłonie,
- wykonanie każdego ruchu pięciokrotnie „tam i z powrotem”,
- pocieranie dłoni o dłoń wewnętrznymi stronami,
- pocieranie wewnętrznej strony jednej dłoni o część grzbietową drugiej dłoni, zamiana rąk,
- energiczne szorowanie grzbietowej części jednej dłoni pod zgiętymi palcami drugiej i zamiana rąk,
- wykonywanie ruchów obrotowych przy objęciu palcami jednego i drugiego kciuka,
- masowanie opuszkami palców jednej dłoni zagłębienia wewnętrznej strony drugiej dłoni i zamiana rąk.
Należy pamiętać, że po wykonaniu wyżej wymienionych czynności należy wytrzeć ręce ręcznikiem jednorazowym. Nie można ponownie dotykać kranu. Środek antyseptyczny trzeba pozostawić na dłoniach do całkowitego wyschnięcia. Przestrzegając skrupulatnie owych zasad, można przystępować do dokonywania określonych czynności.
W celu zminimalizowania ryzyka przenoszenia drobnoustrojów na dłoniach opracowano również oddzielne zasady dla socjalnego, higienicznego i chirurgicznego mycia rąk. Są one oparte na tych samych podstawowych punktach, różnią się jednak czasem wykonywania czynności, częstotliwością powtórzeń i obszarem objętym dezynfekcją.